Abrazyjne i enzymatyczne wybielanie zębów.

Każdy z nas ma charakterystyczny dla siebie kolor szkliwa i zębiny – czyli tkanek budujących nasze zęby. Szkliwo jest jaśniejsze, bielsze, zębina natomiast wyraźnie ciemniejsza, wpadająca w żółto-pomarańczowy odcień. Kolor i grubość tych tkanek jest uwarunkowany genetycznie i jeśli mamy poczucie, że nasze zęby są zbyt ciemne – wtedy jedynym ratunkiem może okazać się profesjonalne wybielanie w gabinecie stomatologicznym, który przez takie substancje jak wybielacz, zmieni kolor tkanek, dając jaśniejszy i bielszy uśmiech.

U większości z nas jednak zęby zmieniają kolor w wyniku gromadzących się na nich osadów i przebarwień. Kawa, herbata, czerwone wino, a nawet owoce i warzywa zawierają barwniki, które sprawiają, że nasz uśmiech staje się ciemniejszy. Dodatkowym szkodnikiem są używki (palenie tytoniu, marihuana) i oczywiście kiepska higiena.

Takie przebarwienia na zębach można skutecznie zredukować za pomocą wybielającej pasty do zębów. Jak one działają?

Wybielające pasty do zębów zawierają składniki, które w sposób enzymatyczny lub mechaniczny usuwają z zębów osad i przebarwienia.

Wybielanie abrazyjne to inaczej wybielanie poprzez ścieranie. Do pasty do zębów dodawane są składniki takie jak sole glinu, krzemionka czy węglan wapnia, które ścierając osady dają efekt jaśniejszych zębów. O tym jak mocno dana pasta wybiela decyduje tzw. współczynnik ścieralności RDA. Jeśli pasta jest do codziennego stosowania, to nie powinien on wynosić więcej niż 45, ale efekty wybielające nie będą zadowalające. Bardziej widoczny efekt dają pasty o współczynniki powyżej 80, ale nie powinno się ich stosować częściej niż dwa razy w tygodniu. Wyjątkiem są pasty do zębów dla palaczy, które mogą przekraczać 100 RDA, ale także nie powinny być stosowane permanentnie.

 Mimo tych restrykcji, wiele past wybielających metodą abrazyjną przekracza bezpieczne wartości RDA. Tym sposobem skutecznie usuwają przebarwienia, ale również (szczególnie w połączeniu z twardą szczoteczką) prowadzą do zarysowania i ścierania szkliwa. Prowadzi to do nadwrażliwości, a także – przy długotrwałym stosowaniu – do odsłonięcia ciemniejszej zębiny i finalnie ciemniejszego uśmiechu, dla którego jedynym ratunkiem będzie wybielanie profesjonalne.

Wybielanie enzymatyczne to wybielanie opierające się na rozpuszczaniu przebarwień występujących na powierzchni zębów. Najczęściej stosowanym enzymem jest oksydaza glukozowa, która utlenia cząstki glukozy do kwasu glukonowego będącego rozpuszczalnikiem m.in dla wapnia, żelaza i glinu. Ubocznym produktem reakcji jest nadtlenek wodoru stosowany w profesjonalnym wybielaniu. Oczywiście jego stężenie jest odpowiednio mniejsze, ale wystarczające, aby delikatnie wybielić zęby.

Oksydaza glukozowa dodatkowo ma korzystne działanie dla szkliwą i dziąseł, ponieważ aktywizuje wydzielanie naturalnej laktoperoksydazy do śliny. To substancja o działaniu przeciwgrzybiczym, przeciwbakteryjnym i przeciwwirusowym.

Jedyną wadą oksydazy glukozowej jest jej nietrwałość na wysokie temperatury- traci wtedy swoją skuteczność.

Pasty wybielające enzymatycznie są dobrym rozwiązaniem dla osób, które zmagają się z nadwrażliwością zębów, bo dają wyraźnie widoczny efekt, bez zwiększania objawów nadwrażliwości.

Pasty o niskiej ścieralności RDA i wybielające enzymatycznie, szczególnie jeśli zawierają w składzie fluor nadają się do codziennego użytku, a także dla podtrzymania efektu wybielania profesjonalnego.

Każdy rodzaj wybielania może być skuteczny, najważniejsze jednak jest, żeby był dla naszego uśmiechu bezpieczny.

W naszej ofercie możecie znaleźć 3 różne produkty wybielające:

  1. Zestaw wybielający do zębów :system 10 dni działa na zasadzie wybielania 3 fazowego. W wyniku reakcji chlorynu sodu i kwasu cytrynowego powstaje skuteczny środek wybielający – dwutlenek chloru. Enzym oksydaza glukozowa występuje naturalnie w ślinie i pomaga w utrzymaniu zdrowej odporności w jamie ustnej.
  2. biała perła® Triple action to nowoczesny, specjalistyczny preparat do nakładkowego wybielania zębów w postaci przezroczystego i gęstego żelu. Zestaw wybielający triple action działa na zasadzie wybielania oksydacyjnego.
  3. Zestaw :jutro impreza! Substancja czynna PAP – znajdująca się w tym zestawie – bezpośrednio reaguje z przebarwieniami i różnymi kolorami na powierzchni zębów i rozpuszcza je podczas procesu utleniania, w wyniku czego przebarwienia ulegają depigmentacji, a zęby delikatnie się wybielają.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *