Wybielanie enzymatyczne zębów

Lato odbiło się negatywnie na szkliwie naszych zębów. Kolorowe, słodkie owoce i soki, herbaty, kawy i czerwone wino mogą sprawć że zniknie biały kolor na naszych zębach. Jednak Twoje zęby nie muszą zżółknąć jak jesienne liście, gdyż możesz przywrócić ich naturalny biały kolor w zaciszu swojego domu. Wybielanie enzymatyczne to sposób na cofnięcie się w czasie i przywrócenie zębom pięknego, naturalnego i jasnego koloru. 

Wybielanie zębów powinno być przede wszystkim bezpieczne.

Wiele past do zębów dostępnych na rynku działa na zasadzie mechanicznego wybielania. Oznacza to, że takie pasty zawierają składniki ścierne, małe zmielone kryształki, które mechanicznie usuwają pigmenty z powierzchni szkliwa. Dane RDA (po angielsku: relative dentin abrasion) mówią nam o tym, jak bardzo ścierna i szorstka jest pasta. Im wyższą ścieralność posiada pasta do zębów, tym jest ona bardziej szorstka. Pasty o bardzo wysokiej ścieralności RDA w połączeniu z twardą szczoteczką niosą ze sobą ryzyko zarysowania górnej warstwy szkliwa i powodują ścieranie szkliwa. Szkliwo może stać się cieńsze, a zęby mogą być wrażliwe na bodźce zewnętrzne. Paradoksalnie, im cieńsze szkliwo zęba, tym bardziej prześwituje żółta zębina pod nim i ząb wydaje się ciemniejszy. Dlatego należy zwrócić szczególną uwagę na pasty do zębów o wysokim wskaźniku ścieralności. 

Wybielanie enzymatyczne 

Z drugiej strony pasty wybielające o niskiej ścieralności (RDA) nie są tanie. Niskie wartości ścieralności oznaczają, że pasta do zębów jest bardzo delikatna i nie ściera wierzchniej warstwy szkliwa. Pasty o niskim RDA nadają się do codziennego, długotrwałego stosowania, ponieważ nie uszkadzają szkliwa. Pasty wybielające o nazwie biała perła® posiadają niski wskaźnik RDA, nie ścierają mechanicznie górnej warstwy szkliwa i działają na delikatnej zasadzie enzymatycznej wybielania szkliwa. Pasta wybielająca od biała perła® :biel i odbudowa extra white to delikatna pasta o niskiej ścieralności (RDA 12), która delikatnie wybiela zęby za pomocą enzymów. Dzięki zawartości hydroksyapatytu i wapnia pasta ta jest odpowiednia dla osób z wrażliwymi zębami lub odsłoniętymi szyjkami zębowymi. Pasta wzmacnia remineralizuje szkliwo poprzez naprawę powierzchniowych uszkodzeń struktury szkliwa zębów przy jednoczesnym zmniejszeniu wrażliwości zębów.

Wybielanie enzymatyczne to wybielanie za pomocą enzymów dodawanych do past. Enzymy to białka, które odgrywają kluczową rolę w reakcjach metabolicznych organizmu. Najbardziej znanym enzymem wybielającym dodawanym do past jest oksydaza glukozowa

Oksydaza glukozowa jest naturalnym enzymem, który naturalnie występuje w niskich stężeniach w ślinie. Być może zastanawiasz się, jak faktycznie działa ten enzym. Oksydaza glukozowa przekształca glukozę w nadtlenek wodoru, który dzięki aktywnemu tlenowi utlenia podwójne wiązania barwnych związków i zamienia je na mniej barwne. W ten sposób następuje delikatne wybielanie i usuwanie niechcianych przebarwień zębów bez uszkadzania górnej warstwy szkliwa przez cząstki ścierne. 

Oprócz wybielania oksydaza glukozowa ma także inne zalety. Niskie stężenie nadtlenku wodoru ma właściwości antybakteryjne, dzięki czemu ogranicza tworzenie się bakteryjnej płytki nazębnej oraz działa przeciwzapalnie. Ponadto posiada właściwości przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze. Jego zaletą jest to, że jest całkowicie naturalnym enzymem, znajduje się  na przykład także w miodzie. Jest również wytwarzany przez niektóre rodzaje grzybów, aby chronić je przed bakteriami. 

Wszystkie pasty marki biała perła® zapewniają wybielanie enzymatyczne. Pasty o niskiej ścieralności RDA i posiadające enzym oksydazy glukozowej nadają się do codziennego użytku. Odpowiednie są także po wybielaniu zębów, jeśli chcesz zachować zęby w naturalnym białym odcieniu. Ponadto oksydaza glukozowa w połączeniu z fluorkami i hydroksyapatytem wzmacnia szkliwo, wspomaga remineralizację miejsc zdemineralizowanych w szkliwie oraz przywraca pierwotną strukturę szkliwa. Jednolita struktura szkliwa jest bardziej odporna na powstawanie nowych pigmentacji. Pasty o niskiej ścieralności są także bardzo odpowiednie do stosowania ze szczoteczką soniczną. 

Zalety wybielania enzymatycznego i enzymu oksydazy glukozowej: 

  • nie uszkadza mechanicznie szkliwa
  • jest naturalnym enzymem występującym w przyrodzie
  • delikatnie wybiela zęby i usuwa pigmenty
  • ma działanie antybakteryjne
  • ogranicza powstawanie płytki nazębnej
  • utrzymuje równowagę bakteryjną
  • pasty nadają się do stosowania ze szczoteczkami sonicznymi

Wady enzymu oksydazy glukozowej: 

  • w wysokich temperaturach enzym traci swoją skuteczność, dlatego nie należy zostawiać pasty bezpośrednio na słońcu w upalne dni lub w gorącym samochodzie  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *