Wrażliwe zęby

Szokujący, ostry ból zęba podczas jedzenia zimnych lub gorących potraw  zwykle oznacza wrażliwe zęby. Zamiast przyjemnego doznania z jedzenia zimnych lodów czy gorącej zupy na twarzy pojawia się nieprzyjemny grymas. Ból jest często nieoczekiwany i czasami prowadzi do unikania niektórych pokarmów i napojów. Może być wiele wyzwalaczy powodujących ból nadwrażliwych zębów.

Zwiększona wrażliwość zębów to niedogodność, której doświadcza co ósma osoba na świecie. Może to być przejściowy problem lub wrażliwość może być długotrwała. W obu przypadkach pomocna może być właściwa opieka dentystyczna.

Co powoduje uczucie wrażliwych zębów?

Wrażliwość zębów jest głównie związana z uszkodzeniem zębów i szkliwa, ale kłopot mogą powodować również odsłonięte szyjki zębowe. Przyczyną może być również niewłaściwa pielęgnacja jamy ustnej. Dlaczego więc masz wrażliwe zęby? Spójrzmy na możliwe przyczyny.

Odsłonięte szyjki zębów

Zapalone i odsłonięte dziąsła powodują nadwrażliwość zębów

Odsłonięte szyjki zębów i cofające się dziąsła są częstą przyczyną nieprzyjemnej wrażliwości w jamie ustnej. U niektórych osób dziąsła cofają się naturalnie wraz z wiekiem i powodują odsłonięcie korzenia zęba. Korzenie nie posiadają ochronnego szkliwa, dlatego są bardziej wrażliwe niż reszta zęba. Cofanie się może być również spowodowane niewłaściwym szczotkowaniem i nadmiernym naciskiem szczoteczki na zęby.

Przyczyną odsłoniętych szyjek może być długotrwała choroba dziąseł. Powoduje zapalenie przyzębia , zapalną chorobę przyzębia, więzadeł, które mocno trzymają ząb. Zapalenie przyzębia objawia się krwawieniem dziąseł i może powodować odsłonięcie szyjek zębów.

Słabe lub uszkodzone szkliwo

W zdrowym zębie widoczna jest tylko najbardziej zewnętrzna warstwa korony zęba, czyli szkliwo. Szkliwo jest to najtwardsza tkanka w ludzkim ciele, zbudowana ze złożonych związków zwanych kryształami hydroksyapatytu. Zębina ochrania miazgę zęba przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi takimi jak temperatura, związki chemiczne czy bakterie. Kanaliki zębinowe, stanowiące element budowy zębiny, zawierają w swoim świetle włókna nerwowe odpowiedzialne za przewodzenie bodźców bólowych spowodowanych pH środowiska (słodkie, kwaśne) i wysoką lub niską temperaturą pokarmów. Tak się dzieje gdy ząb zostaje uszkodzony np. przez próchnicę lub  przez uraz, a zniszczona warstwa szkliwa  odsłania wejścia do kanalików zębinowych. 

Uszkodzenie zęba

Wrażliwość zębów może być również spowodowana uszkodzeniami i pęknięciami zębów. Pęknięcia w zębach są wypełnione bakteriami i powodują stan zapalny w miazdze zębowej. W ciężkich przypadkach prowadzi to do infekcji. Ząb jest wtedy wrażliwy na bodźce zewnętrzne.

Próchnica może odsłonić zębinę, podobnie jak uszkodzone szkliwo. Bodźce zewnętrzne łatwiej docierają do zakończeń nerwowych.

W przeciwieństwie do słabego szkliwa lub odsłoniętych szyjek, tylko określony obszar jamy ustnej jest wrażliwy, gdy ząb jest uszkodzony. Ból jest zwykle tylko miejscowy. W takim przypadku wrażliwy jest tylko jeden ząb lub obszar wokół zęba, a nie większość zębów.

Zabiegi stomatologiczne

Po różnych zabiegach w jamie ustnej możesz odczuwać nieprzyjemne uczucie wrażliwości. Wrażliwe zęby są powszechne nawet po wybielaniu zębów, jeśli środek wybielający uszkodzi szkliwo. Ból zwykle ustępuje w ciągu kilku dni, ale nie później niż cztery do sześciu tygodni.

Niektórzy ludzie czują wrażliwe zęby nawet po higienie jamy ustnej. Jednak po krótkim czasie wrażliwość znika i nie ma powodu do obaw. Nadwrażliwość po zabiegach stomatologicznych lub higienie jamy ustnej ma zwykle charakter przejściowy.

Na co mogą być wrażliwe zęby?

Uczucie wrażliwych zębów może być spowodowane kilkoma bodźcami. Często jest to temperatura żywności, np. dania  zimne lub gorące, ale może to być również kwasowość jedzenia lub inne czynniki.

U każdego wrażliwość zębów czy dziąseł może objawiać się innymi bodźcami.

Zęby wrażliwe na zimno

Ból podczas jedzenia lodów lub picia zimnej wody. Taka sytuacja jest często spotykana u osób z zębami wrażliwymi na zimno. Oznacza to, że unikają oni zimnych potraw i wszelkich zimnych napojów.

Uciecha z picia ulubionego napoju w gorące letnie dni jest dla nich bolesnym doświadczeniem, którego unikają. Takie ograniczenie może mieć znaczący wpływ na jakość życia. Nawet mroźne zimowe powietrze może powodować problemy. Dla osób z zębami wrażliwymi na zimno zimowy spacer na łonie natury może być nieprzyjemny i bolesny nawet po krótkim kontakcie z mroźnym powietrzem.

Wrażliwe na zimno zęby to najczęstszy problem, na który ludzie skarżą się u dentysty.

Zęby wrażliwe na ciepło

Ból związany z gorącym jedzeniem wiąże się również z wrażliwością na zimno. Kontakt gorących napojów czy posiłków z wrażliwymi zębami nie jest przyjemny. Niektórzy ludzie są wrażliwi tylko na gorące potrawy, inni tylko na zimne potrawy. Jednak możesz odczuwać ból w obu przypadkach. Jeśli masz uszkodzone szkliwo i ciepły pokarm dociera do zakończeń nerwowych w zębinie, to naturalne, że odczujesz ból.

Zęby wrażliwe na dotyk

Zęby mogą nie być wrażliwe na samą niską lub wysoką temperaturę. Dotyk może również powodować nieprzyjemne bolesne uczucie. Na przykład podczas mycia zębów, zwłaszcza jeśli używasz szczoteczki do zębów z twardszymi włosami.

Zęby wrażliwe na słodycze i kwaśność

Pokarmy, które są zbyt słodkie lub kwaśne w smaku, również stają się wyzwalaczem bólu. Wiąże się to z erozją kwasową, ponieważ takie pokarmy wpływają na szkliwo zębów i uszkadzają je.

A co z wrażliwymi zębami?

Istnieje kilka sposobów na zmniejszenie wrażliwości. Podsumowaliśmy dla Ciebie najskuteczniejsze sposoby, które pomogą Ci z nieprzyjemnym bólem wrażliwych zębów . Ważne jest, aby nie zaniedbywać pielęgnacji wrażliwych zębów, w przeciwnym razie problem może się nasilić.

Pasta do zębów dla wrażliwych zębów

Pasta do zębów to najprostsza, a zarazem bardzo skuteczna pomoc. Ważne jest, aby wybrać pastę do zębów wrażliwych. Zawiera substancje leczące odsłoniętą zębinę, odpowiedzialne za wrażliwość.

Biała perła® pasta wybielająca :biel i odbudowa do wrażliwych zębów , zawiera hydroksyapatyt oraz wapń, jest odpowiednia dla osób mających wrażliwe zęby. Głównym budulcem zębiny jest minerał hydroksyapatyt, który stanowi około 70%. Swoją obecnością w naszej paście wspomaga regenerację szkliwa w miejscach odsłoniętej szyjki zęba oraz lepiej chroni zęby przed działaniem kwasów. Hydroksyapatyt w paście do zębów :biel i odbudowa wygładza strukturę szkliwa zębów, a także zapobiega demineralizacji szkliwa. Pasta charakteryzuje się bardzo niskim współczynnikiem ścieralności (RDA 12), co jest kolejnym powodem, dla którego nadaje się dla osób z wrażliwymi zębami.

Możesz również sięgnąć po pasty na osłabione i zaognione dziąsła, które również mają za zadanie łagodzić objawy paradontozy, tak jak nasza pasta biała perła®: periodontitis . Wzmacnia dziąsła, pomagają zmniejszyć krwawienie i usunąć płytkę nazębną.

Zioła i naturalna kuracja

Zioła takie jak goździki (znajdują się we wszystkich pastach do zębów biała perła® ), szałwia czy bisabolol działają antybakteryjnie i regenerująco na osłabione dziąsła. Z kolei eukaliptus i mięta odpowiadają za długotrwały świeży oddech. Te zioła również znajdują się w pastach do zębów biała perła®.

Dbanie o wrażliwe zęby

Oprócz wyboru pasty do zębów, szczoteczka do zębów to ważny krok w pielęgnacji wrażliwych zębów. Należy położyć nacisk na staranne i delikatne mycie zębów dwa razy dziennie.

Zalecana jest szczoteczka do zębów z bardzo cienkim włosiem. Szczoteczki z mniejszą główką łatwiej dostaną się do wszystkich zębów. Ważne jest, aby położyć nacisk zarówno na zewnętrzną, jak i wewnętrzną powierzchnię zębów. Podczas czyszczenia nie należy wywierać silnego nacisku, ale wykonywać delikatne ruchy okrężne. Ucisk może jeszcze bardziej podrażniać wrażliwe zęby i dziąsła i prowadzić do abrazji, czyli ścierania szkliwa. 

Nie należy lekceważyć prawidłowego czyszczenia wrażliwych zębów, aby ból się nie nasilał. Podobne zasady obowiązują w profilaktyce, jak w pielęgnacji wrażliwych zębów. Niezbędne jest delikatne i staranne mycie zębów bez wywierania nacisku . Nadmierny nacisk może uszkodzić szkliwo i podrażnić dziąsła. Bardzo ważne jest również, aby wybrać taką pastę do zębów , która utrzyma zdrowe szkliwo. Gdy szkliwo jest uszkadzane przez zbyt kwaśne pokarmy. Należy unikać nadmiernego spożywania kwaśnych pokarmów, takich jak cytrusy, ale także czarnej kawy. Zapobiegnie to erozji kwasowej.

Idealnym rozwiązaniem jest zapobieganie nadwrażliwości przy odpowiedniej pielęgnacji zębów. Szczególnie ważna jest i wizyta u regularna jamy ustnej dentysty higiena.

Sources:
https://www.healthline.com/health/sensitive-teeth
https://www.webmd.com/oral-health/guide/tooth-sensitivity
https://www.mouthhealthy.org/en/az-topics/s/sensitive-teeth
https://www.livescience.com/44377-sensitive-teeth.html
https://www.medicalnewstoday.com/articles/324731
https://www.dentalcare.com/en-us/patient-education/patient-materials/what-causes-sensitive-teeth

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *