Skąd się bierze kamień nazębny i jak się go pozbyć? Postanowiliśmy zapytać o to dentystkę Martę Bik-Tavares.

Najszybciej i najłatwiej odpowiedzieć, że kamień nazębny bierze się… z brudu i pewnych predyspozycji. Ale jak to z brudu? Przecież codziennie myję zęby, a i tak moja dentystka ma co pół roku sporo do usuwania! Przeszła Ci przez głowę taka myśl? Jeśli tak, to już tłumaczę.

Kamień nazębny to nic innego jak zmineralizowana płytka bakteryjna, a ta zaczyna się tworzyć na naszych zębach tuż po ich umyciu. Jak to możliwe? Zaraz po szczotkowaniu, za sprawą substancji zawartych w ślinie, na naszych zębach pojawia się specyficzna błonka, chwilę później w tej błonce pojawiają się bakterie, a po zjedzeniu posiłku dostają się tam resztki jedzenia i to wszystko wspólnie tworzy gotową płytkę – pierwszy krok do próchnicy. Płytka bakteryjna jest miękkim osadem, ale niemożliwym do usunięcia w inny sposób niż mechanicznie np. przy pomocy szczoteczki do zębów.

Im rzadziej lub mniej dokładnie usuwamy płytkę, tym większa szansa na jej mineralizację- czyli stwardnienie i przeobrażenie się z miękkiego osadu w twardy kamień. Proces ten zaczyna się już po kilkudziesięciu godzinach od osadzenia się płytki na naszych zębach. Kiedy mamy już na naszych zębach twarde złogi (kamień), wtedy cały proces toczy się dużo szybciej.

A co z tymi predyspozycjami?

Twardnienie płytki, czyli jej mineralizacja, jest procesem wynikającym z substancji zawartych w naszej ślinie. Osoby, których ślina ma odczyn zasadowy, zawiera dużo szczawianów, mocznika i fosforanów, są bardziej narażone na tworzenie się kamienia. Dlatego przy podobnej higienie — u jednego pacjenta po pół roku są subtelne ilości kamienia, a u drugiego prawdziwy kamieniołom.

Kamień nazębny najczęściej odkłada się na górnych zębach trzonowych od strony policzka i na przednich zębach od strony języka. Jest to związane z lokalizacją ślinianek – czyli gruczołów odpowiedzialnych za produkcję śliny. Warto szczególnie zwracać uwagę na higienę tych miejsc, mimo że szczotkowanie dolnych zębów od środka wymaga pewnej gimnastyki ze szczoteczką do zębów.

Jak usunąć kamień?

Wiele osób próbuje usunąć kamień domowymi sposobami, ale niestety jedyny skuteczny i bezpieczny sposób to wizyta w gabinecie stomatologicznym. Najpopularniejsza metoda usuwania stwardniałych złogów nazębnych to tzw. skaling — czyli usuwanie kamienia przy

pomocy ultradźwięków przy użyciu chłodzenia w postaci wody. To metoda całkowicie bezpieczna dla naszych zębów. Skaling- czyli zabieg usuwania kamienia standardowo powinno wykonywać się co pół roku, ale w zależności od indywidualnych uwarunkowań każdego z nas, stomatolog może zalecić raz na trzy miesiące, bądź tylko raz do roku.

Czy da się jakoś zapobiegać odkładaniu kamienia nazębnego?

Oczywiście! Najważniejsze to dokładne oczyszczanie powierzchni zębów przy pomocy szczoteczki i nitki dentystycznej. Warto również stosować produkty zawierające składniki, które hamują proces akumulacji i mineralizacji płytki nazębnej.
Do takich substancji należą np. pirofosforany, bifosforany sodu, sole cynku, triklosan i związki fluoru.

Do codziennej pielęgnacji polecamy naszą wybielająca pasta do zębów :intensywna terapia, która skutecznie wybiela przebarwienia szkliwa spowodowane przez jedzenie i napoje. Dzięki niskiemu wskaźnikowi RDA (13), nie niszczy szkliwa i nadaje się nawet do wrażliwych zębów. Zawarty w niej Enzym (oksydaza glukozowa) pomaga stworzyć naturalną mikroflorę w jamie ustnej, a Fluorek zapobiega powstawaniu ubytków.

Jedna odpowiedź

  1. Na kamien nazebny uzyj ziaren sezamu.Przezuj na sucho mozliwie bez sliny az powstanie papka.Uzyj suchej szczoteczki do zebow i umyj zeby szczegolnie w miejscach z kamieniem.Ja to zastosowalam i po pierwszym razie kamien zniknal.Zabieg mozna powtarzac.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *