Pasty do zębów dla dzieci

Pasta do zębów stanowi nieodłączną część higieny jamy ustnej i wiele osób nie wyobraża sobie bez niej szczotkowania zębów. Uczucie czystych zębów uwielbia każdy z nas, a nasza ulubiona pasta do zębów nadaje szczotkowaniu zębów zupełnie innego wymiaru. Szczególną grupę past do zębów stanowią pasty przeznaczone dla dzieci. Ząbki dziecka wymagają nieco innej pielęgnacji niż zęby stałe, dlatego pasta do zębów dla dzieci powinna idealnie odpowiadać ich potrzebom. 

Co sprawia, że ​​zęby mleczne są inne niż zęby dorosłych?   

Zęby mleczne są mniejsze niż stałe, ich szkliwo jest cieńsze i mniej odporne niż szkliwo zębów stałych. Łatwiej się ściera i łatwiej w nim powstaje ubytek. Jednocześnie grubość ścianek zębów jest mniejsza niż w przypadku zębów stałych, więc ubytek w zębie mlecznym szybko staje się głęboki. Dlatego też pielęgnacja zębów dziecka powinna być na najwyższym poziomie, a odpowiednia pasta do zębów może zapewnić, że zęby Twojego dziecka nie będą narażone na jakikolwiek ubytek. 

Znaczenie pasty do zębów  

Wprowadzenie u dzieci pasty do czyszczenia zębów może przynieść więcej korzyści, niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Pasta do zębów dla dzieci posiada dwie główne zalety

  • Mineralizacja zębów. Szkliwo zębów od początku nie jest wystarczająco zmineralizowane w jamie ustnej i dojrzewa w ciągu kilku miesięcy po pojawieniu się ząbków. Staje się bardziej odporne na wpływy z zewnątrz, ponieważ niezbędne minerały przedostają się w jego strukturę. Skład pasty powinien pomóc w mineralizacji zębów w taki sposób, aby przetrwały do ​​naturalnej wymiany bez jakiegokolwiek uszczerbku. Fluorki zawarte w paście dla dzieci pomagają mineralizować szkliwo i zwiększają jego odporność na powstawanie uszczerbków. Fluorków nie trzeba się obawiać, ponieważ wypełniają one swoje zadanie, ale jednocześnie nie można z nimi przesadzać. Nadmierne przyjmowanie fluorków w paście do zębów w połączeniu z przyjmowaniem fluorków z innych źródeł może powodować fluorozę szkliwa zębów stałych.  
  • Smak i zapach. Pasta do zębów nie powinna być przez dziecko zjadana, ale szczypta pasty o ciekawym smaku sprawi, że mycie zębów będzie ciekawsze. Smak pasty powinien ułatwić dziecku mycie zębów i sprawić, że czyszczenie będzie rytuałem, na który będzie ono czekało z niecierpliwością. Ulubione smaki dzieci to guma do żucia, jabłko czy truskawka. biała perła® oferuje popularny smak gumy do żucia bubble gum dla najmłodszych dzieci oraz  smak jabłkowo-miętowy dla starszych dzieci. 

Ile pasty do zębów potrzebują dzieci? 

Nie należy mieć dylematu, w jakiej ilości stosować pastę do zębów. Jeśli Twoje dziecko nie potrafi jeszcze wypluwać pasty do zębów, niech stosuje ją w wielkości małego ziarenka ryżu podczas czyszczenia 2x dziennie. Nie ma znaczenia, że ​​dziecko połknie tak małą ilość pasty. Jeśli Twoje dziecko już wypluwa pastę, można stosować ją w rozmiarach małego ziarnka grochu

Pierwsza pasta do zębów dla dziecka powinna być delikatna i o niskiej ścieralności. Jednocześnie powinna zapewnić szkliwu wystarczającą ilość minerałów. Idealnie, gdy procent naturalnych składników jest jak najwyższy, ponieważ najmłodsze dzieci nie potrafią wypluć pasty. Należy wybrać pastę bez barwników, pianek i parabenów. Jednocześnie pasta do zębów nie powinna mieć ostrego smaku, gdyż może to zniechęcić dzieci do mycia zębów. 

Pasta dla przedszkolaka jest ważnym elementem higieny jamy ustnej, więc jeśli Twój  mały przedszkolak nie stosuje jeszcze pasty do zębów, jest to idealny moment, aby ją zakupić. W przedszkolu często szkliwo dziecka jest narażone na różne niebezpieczne czynniki, ponieważ dziecko ma już do czynienia ze słodkimi posiłkami i napojami. Powoduje to zwiększoną liczbę ubytków. Pasta do zębów biała perła®:kids  jest przeznaczona dla dzieci w wieku od 3 do 6 lat. Jej skład zapewnia kompleksową ochronę przed powstaniem ubytków, ponieważ oprócz wyżej wspomnianych ważnych fluorków zawiera także ekstrakty z szałwii i rzepaku. Zioła działają przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie. Aby zmniejszyć wpływ bakterii na szkliwo zębów, do pasty dodaje się także enzym oksydazę glukozową i ksylitol

Pasta do zębów dla dzieci w wieku szkolnym biała perła® :junior posiada wyższą zawartość fluorków od pasty biała perła® :kids, a smak jabłka i mięty jest świetnym etapem pośrednim przy przejściu na pastę dla dorosłych. O poranku mięta doda świeżego oddechu przed długim dniem w szkole, a wieczorem uczeń zaśnie z uczuciem czystych zębów. 

Artykuł powstał we współpracy ze stomatologiem MDDr. Andreą Hrubą, która zajmuje się różnymi tematami dotyczącymi zębów w ramach projektu Notatnik dentysty. 

Jedna odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *