Naturalny kolor zębów

Naturalny kolor zębów zależy od czynników genetycznych, grubości i gęstości zębiny, a także przebarwień nabytych wraz z wiekiem.

Prawidłowa barwa waha się od białej poprzez szaroniebieską do żółtawo-kremowej. Okazuje się, że poza względami estetycznymi szkliwo o zabarwieniu żółtawym może lepiej służyć swoim właścicielom. Jest ono bardziej odporne na próchnicę niż w przypadku zębów białych. Naturalny kolor zębów i ich barwa może jednak zmieniać się na przestrzeni czasu w rezultacie oddziaływania różnych czynników. Zalicza się do nich m.in. wpływ leków i antybiotyków, próchnica, fluoroza, ostre lub przewlekłe schorzenia, starzenie się, niedostateczna higiena jamy ustnej, błędy żywieniowe czy stosowanie używek (jak np. tytoń, kawa, mocna herbata, czerwone wino).

Podstawową pielęgnację bieli stanowi codzienna higiena zębów i jamy ustnej przy pomocy pasty do zębów dobrej jakości. Bardziej aktywną formą są kuracje wybielające zęby prowadzone w warunkach domowych lub też w gabinecie dentystycznym. Prowadzą one do rozjaśnienia koloru zębów nawet o 5-8 odcieni. Odpowiednia terapia może też prowadzić do zmiany naturalnej barwy uzębienia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *