Krwawiące dziąsła

Specjalistyczna pasta do zębów :zdrowe dziąsła to całkowicie nowa odsłona naszej kultowej pasty :periodontitis. Dzięki zawartym w składzie ekstracie z winogron (resweratrol) oraz skutecznym ekstraktom ziołowym, pasta :zdrowe dziąsła pomaga łagodzić objawy paradontozy, wrażliwych i krwawiących dziąseł. Działa również zapobiegawczo w utrzymaniu zdrowych dziąseł. 

O to jednak dlaczego temat ten jest tak ważny, postanowiliśmy zapytać dentystkę Martę Bik-Tavares.

Jak dbać o wrażliwe i krwawiące dziąsła? 

Zdarza Ci się zobaczyć krew na zębach podczas higieny lub jedzenia posiłku? Jeśli tylko sporadycznie to szczoteczką, nitką, a nawet kawałkiem jabłka czy marchewki zraniłeś miękkie tkanki jamy ustnej. Jeśli jednak krwawiące dziąsła są twoim codziennym towarzyszem to należy przyjrzeć się problemowi dokładniej i wprowadzić odpowiednią profilaktykę, bo jakby nie patrzeć, nie tylko promienny, ale przede wszystkim zdrowy uśmiech jest kluczem do codziennych relacji.

Co jest przyczyną krwawiących i wrażliwych dziąseł? 

Najczęściej nawracające krwawienie dziąseł jest skutkiem nieprawidłowej higieny bądź zalegających złogów nazębnych. Przyczyną mogą być też zmiany hormonalne (ciąża, okres dojrzewania itp.), niedobory witamin bądź choroby ogólnoustrojowe (np. cukrzyca). Za pojawiająca się krew może też być odpowiedzialne palenie tytoniu (także w formie e-papierosa) bądź stres.

Jak leczyć i zapobiegać stanom zapalnym dziąseł? 

W pierwszej kolejności należy udać się do dentysty na zabieg higienizacji i instruktaż prawidłowego dbania o zęby – wbrew pozorom umiejętne i skuteczne operowanie szczoteczką, pastą i nitką wymaga pewnej wiedzy, staranności i wypracowanych nawyków. 

Warto kupić również pastę do zębów np. Specjalistyczna pasta do zębów :zdrowe dziąsła zawierającą składniki roślinne wykazujące działanie przeciwzapalne – bo krwawiące i obrzęknięte dziąsła to nic innego, jak dziąsła w stanie zapalnym. 

Jedną z najbardziej znanych ze swojego dobroczynnego wpływu na jamę ustna roślin jest szałwia. Zawarte w niej taniny, olejki eteryczne i karnozol wykazują działanie antyseptyczne, hamują rozmnażanie się bakterii i leczą owrzodzenia jamy ustnej oraz afty, ale przede wszystkim – ograniczają stany zapalne dziąseł. 

Warto poszukać również w składzie pasty do zębów rumianku, cytryny, mięty, eukaliptusa czy aloesu. Im więcej naturalnych składników w paście do zębów tym lepiej! Ale nie zapominajmy o podstawie podstaw – czyli fluorze i hydroksyapatycie.

Krwawiące dziąsła często są jednym z pierwszych objawów paradontozy, czyli zapalenia przyzębia. To choroba, w wyniku której nie tylko krwawią dziąsła, ale zaczyna też zanikać kość – co w konsekwencji prowadzi do rozchwiania i utraty zębów. 

Najczęściej paradontoza jest skutkiem nieprawidłowej higieny, ale często ma też podłoże genetyczne i wtedy walka z nią jest dużo trudniejsza. 

Jednym ze skladników, które mogą pomóc w walce z paradontoza jest resweratrol- substancja pochodząca z ekstraktu z winogron. Ma szerokie zastosowanie w medycynie, ponieważ wykazuje działanie przeciwdrobnoustrojowe i przeciwutleniające. Badania naukowe pokazują, że dostarczanie resweratrolu (zarówno ogólnoustrojowo jak i miejscowo) może wpływać na różne aspekty patogenezy paradontozy oraz hamować rozwój tej choroby. 

Inaczej mówiąc połączenie resweratrolu i innych składników roślinnych – takie jak w specjalistycznej paście do zębów :zdrowe dziąsła – pozwala nie tylko leczyć dziąsła już będące w stanie zapalnym, czy krwawiące – ale także chroni nasze przyzebie przed rozwojem trudnej do leczania paradontozy.  

Krwawienie z dziąseł nigdy nie jest czymś normalnym, ani osobniczym. Jeśli obserwujesz u siebie ten problem to spróbuj go jak najszybciej rozwiązać przy pomocy dentysty i odpowiednich produktów.

Zrodla:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3612209/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31035477/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28093319/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32205191/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30524670/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *