Jak powinna wyglądać idealna higiena? Poprosiliśmy o to dentystkę Marta Bik – Tavares.

Dentyści zawsze i wszędzie, jak świat piękny i szeroki, powtarzają, że najważniejszą kwestią dbania o zęby to dokładna i prawidłowa higiena. Wydawać by się mogło, że mycie zębów to prościzna, którą opanuje każde dziecko, to jednak w rzeczywistości okazuje się to trochę bardziej skomplikowane. 

Jak więc powinna wyglądać idealna higiena?

Przynajmniej raz dziennie powinnyśmy dokładnie wynitkować nasze zęby i polecam od tego zaczynać wieczorną rutynę. Czysty fragment nitki do zębów powinien być wprowadzony do każdej przestrzeni międzyzębowej dwa razy, za każdym razem przesuwając ją dokładnie po powierzchni stycznej jednego i drugiego zęba. W ten sposób usuniemy wszystkie zalegające resztki pokarmowe i płytkę bakteryjną. To bardzo ważne, żeby pamiętać o nitkowaniu, bo nie da się dokładnie umyć tych powierzchni zębów szczoteczką, a to od nich najczęściej zaczyna się próchnica. 

Kolejnym etapem jest czyszczenie języka. Przez wiele osób pomijane, a to właśnie osad na naszym języku jest w głównej mierze odpowiedzialny za zapach naszej jamy ustnej. Wiele szczoteczek do zębów ma specjalną karbowaną nakładkę na swojej powierzchni grzbietowej, ale bardziej zalecany jest osobny czyścik, skrobaczka do języka.  Bakterie znajdujące się w naszej buzi produkują lotne związki siarkowe, które gromadzą się w brodawkach na powierzchni języka i dają nieprzyjemny zapach. Wnikają dość głęboko i niestety ani ślina, ani zwykłe mycie zębów ich nie usunie. 

Po wynitkowaniu i wyczyszczeniu języka powinno się wypłukać buzię: można to zrobić zwyczajną wodą z kranu, ale także płynem do płukania, albo przy pomocy irygatora.

No i wreszcie przechodzimy do szczotkowania zębów. Każdą szczoteczką można dokładnie oczyścić zęby, ale przy użyciu szczoteczek elektrycznych jest to troszkę łatwiejsze. Nie zapominajmy o dobraniu do tego odpowiedniej pasty do zębów. Najważniejsze, żeby zawierała odpowiednią dawkę fluoru (1450ppm dla dorosłych i 1000ppm dla dzieci), miała niską abrazyjność i nie zawierała SLS. Jeśli mamy problemy z krwawiącymi dziąsłami, lub nadwrażliwością zębów to szukajmy pasty ze składnikami aktywnymi, które wykazują działanie lecznicze na dany problem.

Jeśli używamy szczoteczki do zębów manualnej, to najlepszym wyborem będzie  szczotkowanie metodą wymiatania, a jeśli zaś elektrycznej to wystarczy, że przyłożymy ją do naszych zębów i powoli będziemy ją przesuwać. 

Warto również zaznaczyć pomijany przez wielu fakt, iż szczotkowanie zębów powinno trwać co najmniej 2 minuty. Najłatwiejszym a zarazem najskuteczniejszym sposobem na szczotkowanie odpowiednią ilość czasu, jest nastawienie stopera w telefonie. Dzięki temu będziemy wiedzieć dokładnie ile czasu powinniśmy szczotkować zęby.

Po dokładnym umyciu zębów wypluwamy nadmiar pasty i już nie płuczemy buzi- w ten sposób pozwolimy wszystkim składnikom aktywnym działać dłużej, zarówno jeśli chodzi o zęby jak i o dziąsła. 

Taką pełną, kompleksową higienę jamy ustnej powinnyśmy wykonywać przynajmniej raz dziennie, ale szczotkowanie jest obowiązkowe przynajmniej rano i wieczorem, a także chociaż raz w ciągu dnia. 

Podsumowując, idealna higiena krok po kroku wygląda następująco:

Krok 1 – Nitkowanie zębów,

Krok 2 – Czyszczenie języka,

Krok 3 – Płukanie jamy ustnej wodą z kranu, płynem do płukania ust bądź irygatorem,

Krok 4 – Szczotkowanie zębów.

Nie ma lepszego sposobu na utrzymanie zdrowych zębów niż prawidłowa higiena. Powodzenia!

W naszej ofercie znajdziecie 3 propozycje produktów, które pomogą wam w idealnej higienie. Zaliczają się do nich:

  • Specjalistyczna pasta do zębów :zdrowe dziąsła:

Pasta do zębów zawiera ekstrakt z winogron – resweratrol oraz skuteczne ekstrakty ziołowe, które pomagają łagodzić objawy paradontozy, wrażliwych i krwawiących dziąseł. Działa również zapobiegawczo w utrzymaniu zdrowych dziąseł.

  • Wybielająca pasta do zębów :piña colada:

Pasta delikatnie usuwa przebarwienia z zębów i pozostawia na nich efektowny połysk. Jej egzotyczny smak pinacolady oraz substancje aktywne aloes i mięta regenerują dziąsła i odświeżają oddech.

  • Wybielająca pasta do zębów :multi perfekt

Pasta do zębów do kompleksowej ochrony jamy ustnej o delikatnym działaniu wybielającym. Pasta zawiera substancję czynną hydroksyapatyt, która w połączeniu z fluorem pomaga remineralizować szkliwo zębów i pomaga zapobiegać próchnicy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *