Jak dbać o zęby posiadając aparat ortodontyczny? Zapytaliśmy o to dentystkę Martę Bik – Tavares.

Rozpoczęcie leczenia wad zgryzu aparatem ortodontycznym – zarówno stałym, jak i zdejmowanym np. w postaci nakładek, to spora rewolucja w codziennym funkcjonowaniu. Początkowo pewną trudność może sprawiać nie tylko mówienie czy jedzenie w aparacie, ale także zachowanie odpowiedniej higieny.

Brak dostosowania nawyków higienicznych do nowej sytuacji może skutkować takimi powikłaniami jak rozwój próchnicy, nawracające stany zapalne dziąseł czy białe plamy na powierzchni zębów.

Jak najlepiej dbać o zęby w czasie noszenia aparatu ortodontycznego?

Najważniejsze jest, aby codziennie, przynajmniej dwa razy dziennie dokładnie szczotkować i nitkować zęby. Nie ma znaczenia czy będzie to szczoteczka elektryczna, czy manualna. Istnieją na rynku także specjalne szczoteczki do aparatów, z krótszym włosiem na wysokości przebiegającego łuku, mogą być one szczególnie pomocne w pierwszych tygodniach noszenia aparatu.

Klasyczna nitka może sprawiać spore problemy, dlatego warto zainwestować w tzw. superfloss czyli nić dentystyczną, której początek jest sztywny – przez co łatwiejszy do przeciągnięcia między elementami aparatu. Środkowa część nici jest puszysta, przez co idealnie usuwa resztki pokarmowe z zamków, a ostatnia część to klasyczna nić, która wchodzi w przestrzenie międzyzębowe.  Niekiedy pomocne mogą też być specjalne szczoteczki do przestrzeni międzyzębowych.

Warto również zainwestować w irygator. To specjalne urządzenie wypuszcza strumień wody pod dużym ciśnieniem i w ten sposób łatwo usuwa wszystkie zalegające resztki pokarmowe. Nie jest to jednak alternatywa dla nici dentystycznej, a jedynie urządzenie wspomagające zachowanie dobrej higieny.

Częstym problemem po zdjęciu aparatu ortodontycznego są białe plamy na powierzchni zębów, tam, gdzie były przyklejone zamki. To tzw. odwapnienia, czyli miejsca, gdzie doszło do demineralizacji szkliwa. Aby uniknąć takich komplikacji warto w czasie całego trwania leczenia ortodontycznego używać pasty do zębów zarówno z fluorem jak i hydroksyapatytem. Substancje te chronią nie tylko przed próchnicą, ale również zapobiegają powstawaniu takich plam. Dodatkowo fluor i hydroksyapatyt pomogą, gdy pojawi się nadwrażliwość na bodźce termiczne, czy pokarmy słodkie i kwaśne. Jeśli nadwrażliwość jest bardzo intensywna można dodatkowo wspomóc się azotanem potasu, którego jony przenikają do odsłoniętych kanalików zębinowych, czyniąc je z czasem niewrażliwymi na bodźce.

Pierwsze tygodnie z aparatem wiążą się zazwyczaj z obrzękniętymi i krwawiącymi dziąsłami. Dobrym rozwiązaniem jest stosowanie pasty do zębów, zawierającej takie składniki jak  resweratrol czy rumianek, szałwię i rzepę, które pomagają złagodzić objawy.

Dobra higiena to nie wszystko. W czasie całego leczenia ortodontycznego trzeba pamiętać o regularnych przeglądach i profesjonalnych zabiegach higienizacyjnych. 

W naszej ofercie znajdziecie 3 pasty, w których skład wchodzi właśnie takie składniki jak szałwia, resweratrol czy rumianek. Zaliczają się do nich:

  1. Specjalistyczna pasta do zębów :zdrowe dziąsła. Pasta do zębów zawiera ekstrakt z winogron – resweratrol oraz skuteczne ekstrakty ziołowe, które pomagają łagodzić objawy paradontozy, wrażliwych i krwawiących dziąseł. Pasta zawiera również substancje chroniące przed próchnicą oraz powstawaniu plam, czyli hydroksyapatyt oraz monofluor.
  1. Ziołowa pasta do zębów :white & fresh moringa. Ta pasta do zębów, zawierająca 7 naturalnych składników i moringę, które pomagają zapewnić świeży oddech i mocne dziąsła. Stworzona do codziennego użytku. 

Moringa oil – antyoksydant, ma właściwości antybakteryjne i wspomaga regenerację dziąseł
Cynk, tymianek, eukaliptus, goździk – mają właściwości antybakteryjne i pomagają zachować świeży oddech
Rzepik, szałwia, rumianek, aloes –  regenerują i chronią dziąsła
Xylitol – ochrona przed kwasami cukrowymi
Fluorek – pomaga chronić przed ubytkami 

  1. Wybielająca pasta do zębów :biel i budowa. Pasta dla wrażliwych zębów z hydroksyapatytem i wapniem, zapewniające doskonałe wzmocnienie i remineralizację szkliwa, poprzez naprawę powierzchniowych uszkodzeń struktury zębów przy jednoczesnym zmniejszenia nadwrażliwości zębów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *