Jak dbać o zęby dziecka od pierwszego ząbka? Kiedy zacząć myć zęby dziecka? Na to i inne pytania odpowie dentystyka Marta Bik-Tavares. 

Pojawienie się dziecka to zawsze duża rewolucja. Jako rodzice chcemy jak najlepiej zadbać o  jego rozwój i zabezpieczyć je przed wszystkimi niebezpieczeństwami i dolegliwościami – także tymi spowodowanymi nowymi ząbkami.

Jamę ustną dziecka zaczynamy myć już w pierwszych dniach jego życia, bo chociaż pierwsze mleczaki pojawiają się dopiero koło 6 miesiąca, to niezwykle ważne, żebyśmy zarówno dziecko, jak i siebie samych, przyzwyczaili do dbania o higienę.Do momentu pojawienia się pierwszego ząbka higiena jest bardzo prosta. Wystarczy dwa razy dziennie, przy okazji codziennej higieny malucha, przemywać wały dziąsłowe (czyli te miejsca, gdzie w przyszłości wyrosną zęby) zwilżonym wodą gazikiem.

Wraz z pojawieniem się  ząbka, nawet jeśli jest to tylko maleńki fragment wystający ponad dziąsło – wprowadzamy pierwszą szczoteczkę i pastę do zębów. Jakie produkty wybrać? Szczoteczka powinna być dostosowana rozmiarem i miękkością włosia do wieku naszego maleństwa, dobrze by było, żeby miała na rękojeści ogranicznik, który ułatwi nam bezpieczne mycie ząbków. Pierwsza szczoteczka powinna mieć już normalne włosie, silikonowe nakładki na palec służą do masażu, a nie do mycia zębów.

Pasta do zębów, od pierwszego ząbka, powinna zawierać w składzie fluor. Stosujemy ją 2 razy dziennie w minimalnej ilości: szczoteczkę tylko lekko brudzimy pastą, delikatne maźnięcie, gdzie ilość produktu nie przekracza wielkości ziarenka ryżu. Taka ilość dostarczanego w paście fluoru jest całkowicie bezpieczna (nawet, gdy dziecko nie potrafi wypluwać), a równocześnie skuteczna, żeby zabezpieczyć zęby mleczne przed próchnicą. Jeśli chcemy umyć dodatkowo w ciągu dnia dziecku zęby, albo dziecko ma szczotkowanie w przedszkolu czy żłobku, wtedy możemy kupić drugą pastę z mniejszą zawartością fluoru.

Dopiero kiedy dziecko podrośnie i nauczy się wypluwać, zmieniamy ilość nakładanej pasty na ziarenko grochu. Warto pamiętać, że dzieci, tak jak i dorośli, nie powinny płukać buzi po umyciu zębów.

W Polsce zgodnie z rekomendacjami PTS pasta do zębów od pierwszego ząbka powinna zawierać w skladzie 1000ppm fluoru, a gdy zaczynają pojawiać się pierwsze zęby stałe 1450ppm fluoru. Dodatkowym korzystnym składnikiem w paście do zębów dla dzieci jest obecność ksylitolu, czyli słodkiej substancji, która neutralizując kwaśne środowisko jamy ustnej iogranicza rozwój bakterii. Pasty dla dzieci nie powinny zawierać w swoim składzie SLS, substancji która może powodować podrażnienie błony śluzowej jamy ustnej. 

Warto postawić na pasty o jak naturalniejszym składzie, dobrze jeśli zawierają takie substancje roślinne jak rzepik czy szałwia, które łagodzą stany zapalne dziąseł. Jest to szczególnie przydatne w okresie wyrzynania się zębów, kiedy dziąsła malucha są zaczerwienione i obrzęknięte. 

Dodatkowo wybierając pastę warto szukać smaków, które będą przystosowane dla dzieci. Mycie zębów u maluchów jest prawdziwym wyzwaniem, dlatego warto zaczynać przygodę ze szczotkowaniem od jak najbardziej przyjemnych, nieagresywnych produktów, mających przyjemny smak i zapach.. Rodzice czasem martwią się, że słodki posmak pasty jest spowodowany dodatkiem niekorzystnych dla zdrowia substancji słodzących. Jeśli w składzie pasty znajdziemy ksylitol to nie tylko nie mamy się czym martwić, ale również oprócz słodkiego smaku zapewniamy działanie bakteriostatyczne, czyli nie dopuszczamy do dalszego namnażania się bakterii próchnicowych w jamie ustnej dziecka.  

Jak przyzwyczaić dziecko do mycia zębów? Nie ma jednej złotej reguły, która sprawdza się u wszystkich maluchów. Dzieci chętniej myją zęby, gdy obserwują, że my dorośli też to codziennie robimy. Wprowadźmy mycie zębów jako codzienny rytuał i wkrótce okaże się, że dla dzieci jest to tak ważne, że nie pójdą spać bez umycia zębów swoją ulubioną szczoteczką i pastą. 

W naszej ofercie znajdziecie pastę do zębów dla dzieci :junior 6+ o smaku jabłka i mięty z ziołami, naturalnym enzymem i fluorem (1450 ppmF). Połączenie aktywnych składników zapewnia kompleksową ochronę jamy ustnej dla dzieci powyżej 6 roku życia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *