Hydroksyapatyt i jego zastosowanie w pastach do zębach.

W każdej dziedzinie życia pojawiają się modne produkty i tematy, także w stomatologii. Od dłuższego już czasu coraz wyraźniej słychać o hydroksypatycie w produktach przeznaczonych do higieny jamy ustnej. Czym jest ten tajemniczy składnik? Czy to tylko dobry chwyt marketingowy, czy rewolucja na rynku produktów stomatologicznych?

Hydroksyapatyt to minerał składający się głównie z jonów wapnia i fosforanów, naturalnie występujący w organizmie człowieka. Zawarty jest w szkliwie zębów, zębinie i cemencie decyduje o twardości i wytrzymałości tych tkanek. Najwięcej kryształów hydroksyapatytu, znajduje się w szkliwie (aż 97%!), czyli zewnętrznej powłoce naszych zębów, tej najbardziej narażonej na działanie bakterii próchnicowych.

Chociaż hydroksypatyt występuje naturalnie w organizmie, to niestety nasze ciało nie potrafi go ponownie wytwarzać, dlatego musimy dostarczyć go z zewnętrznego źródła, jakim może być np. pasta do zębów.

Jak działa hydroksyapatyt znajdujący się w pastach do zębów?

Hydroksyapatyt jest wchłaniany przez zęby i wypełnia szczeliny w szkliwie powstałe w wyniku demineralizacji. W ten sposób może zatrzymać początkowy proces próchnicowy.

Kiedy stosować pastę do zębów z hydroksyapatytem?

Pasta z hydroksyapatytem jest dobrym wyborem w każdej sytuacji, bo to substancja całkowicie bezpieczna, nie odnotowano jej toksycznej dawki. Idealnym wyborem są pasty do zębów zawierające zarówno fluor jak i hydroksyapatyt, ale jeśli z różnych powodów nie można używać pasty z fluorem, pasta z HA jest świetną alternatywą.  Dodatkowo regularne stosowanie produktów zawierających hydroksypatyt wyraźnie zmniejsza nadwrażliwość zębów na bodźce termiczne i chemiczne. Zalecane jest również używanie takich past podczas wybielania zębów.

Czy dzieci mogą stosować pasty z hydroksyapatytem?

Oczywiście, że tak. Idealnym rozwiązaniem jest znalezienie pasty dla dziecka zawierającej zarówno fluor jak i hydroksyapatyt, albo zamienne stosowanie past zawierających te składniki.

Czy hydroksyapatyt może być stałym zamiennikiem fluoru?

Składniki te mają zbliżone, ale nie dokładnie takie samo działanie. Zarówno fluor jak i hydroksyapatyt hamują proces demineralizacji, ale ten pierwszy wbudowując się w kryształy szkliwa tworzy odporniejszą na działanie próchnicy powierzchnię.

Idealnym rozwiązaniem jest korzystanie z produktów do higieny jamy ustnej, które zawierają oba składniki, a także inne naturalne, ziołowe, które zadbają o kondycję nie tylko zębów, ale także tkanek je otaczających.

W naszej ofercie znajdziecie 2 pasty, które mają w swoim składzie hydroksyapatyt:

  1. Wybielająca pasta do zębów :multi perfekt, do kompleksowej ochrony jamy ustnej o delikatnym działaniu wybielającym. Pasta zawiera substancję czynną hydroksyapatyt, która w połączeniu z fluorem pomaga remineralizować szkliwo zębów i pomaga zapobiegać próchnicy.
  2. Wybielająca pasta dla wrażliwych zębów :biel i odbudowa z hydroksyapatytem i wapniem, zapewniająca doskonałe wzmocnienie i remineralizację szkliwa, poprzez naprawę powierzchniowych uszkodzeń struktury zębów przy jednoczesnym zmniejszeniu nadwrażliwości zębów.
  3. Specjalistyczna pasta do zębów :zdrowe dziąsła zawiera ekstrakt z winogron – resweratrol oraz skuteczne ekstrakty ziołowe, które pomagają łagodzić objawy paradontozy, wrażliwych i krwawiących dziąseł. Działa również zapobiegawczo w utrzymaniu zdrowych dziąseł.
  4. Specjalistyczna pasta do zębów :dla kobiet w ciąży i karmiących piersią zapewnia kompleksową pielęgnację jamy ustnej oraz daje naturalny efekt wybielania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *