Higiena zębów w czasie wakacji: mini-poradnik

Lato to czas pełen pokus. Wakacyjne wojaże nie sprzyjają systematycznej higienie jamy ustnej. To duży błąd, gdyż pozbycie się skutków zaniedbań może nas kosztować sporo wysiłku. Warto więc wziąć sobie do serca kilka porad i nie zapominać o zębach pomimo urlopowego okresu.

Higiena zębów w czasie wakacji – owoce

Lato to czas najbogatszych owocowych plonów. Niestety owoce nie są najlepszymi przyjaciółmi naszych zębów. Te o ciemnej barwie będą oddziaływały barwiąco. Dentyści mają prosty test – wszystko co może pobrudzić biały podkoszulek, może zabarwić zęby. Do tej grupy pokarmów można zaliczyć czereśnie i wiśnie, jagody, czarne porzeczki czy ciemne winogrona. Gdy pokusa ich zjedzenie jest nie do odparcia, przepłuczmy tuż potem usta obfitą ilością wody.

Higiena zębów w czasie wakacji – napoje

Gorące temperatury sprawiają, że częściej sięgamy po napoje. Ich wybór nie jest jednak dla nas obojętny. Część z nich – jak ciemne soki owocowe czy warzywne – może przebarwić nasze szkliwo. Inne – w tym gazowane, a zwłaszcza napoje energetyczne – drążą w zębach szczeliny, w których dochodzi do rozwoju ubytków. Jeśli musimy już po nie sięgać, użyjmy słomki do picia. Wówczas ograniczymy oddziaływanie płynu na zęby, gdyż przedostanie się on bezpośrednio do przełyku.

Higiena zębów w czasie wakacji – używki

Wakacyjny luz skłania nas do sięgania po używki. Warto jednak pamiętać, że nie ma nic bardziej zabójczego dla kolorytu naszych zębów niż palenie papierosów. Tytoń powoduje brązowe przebarwienia, które wnikają stopniowo w drobne ubytki i szczeliny w zębach. Możemy im też zaszkodzić obficie pijąc czerwone wino.

Higiena zębów w czasie wakacji – surowe pokarmy

Za to dobrym wyborem dla naszych zębów będą surowe pokarmy, po które właśnie teraz sięgamy najchętniej. Seler naciowy, marchew, jabłko czy gruszka powodują zwiększone wydzielanie śliny. Podobnie działa żucie bezcukrowej gumy. Ślina neutralizuje natomiast kwasy, które powodują erozję szkliwa. Do wakacyjnego plecaka zapakujemy więc koniecznie surowiznę i opakowanie gum bez dodatku cukru.

Higiena zębów w czasie wakacji – szczotkowanie zębów

Mimo wieczorów sprzyjających relaksowi, zawsze pamiętajmy o szczotkowaniu. Zapominając o tej czynności, wprowadzamy jamę ustną w stan przewlekłego zapalenia. W pierwszej kolejności może dojść o zapalenia i krwawienia dziąseł, a płytka nazębna (lepki osad w postaci biofilmu gromadzącego się na szkliwie) przekształci się w trudny do usunięcia kamień. Aby pomimo letnich grzeszków nie wrócić z wakacji z „bagażem” przebarwień, warto codziennie sięgać po pastę biała perła® :kurkuma & Q10, która będzie usuwała je dzień po dniu i umożliwi nam pełen pięknego uśmiechu powrót z wypoczynku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *