Dlaczego fluor w pastach do zębów jest ważny? Skonsultowaliśmy się z dentystą.

Często słyszymy pytania typu: „Dlaczego pasty do zębów dla dzieci biała perła zawierają fluor? Czy pasty do zębów z fluorem są odpowiednie dla kobiet w ciąży i karmiących piersią?” Jeśli interesuje Cię ten temat, przeczytaj naszą rozmowę z dentystą i magistrem zdrowia, doktorem Andrejem Brezą.

Czym jest fluor?

Fluor to minerał, który znajduje się w wielu otaczających nas rzeczach. Występuje w wodzie, herbacie, rybach, jest nawet naturalną składową naszego organizmu, szczególnie zębów i kości. Fluor jako pierwiastek jest silnie toksyczny dla naszego organizmu, jednak w naturze występuje w postaci fluorku. Co to oznacza? Jest to związek złożony z fluoru połączonego z innym pierwiastkiem, takim jak fluorek sodu, który jest często używany w pastach do zębów. W ramach codziennego odżywiania przyjmujemy około 0,5 do 1,5 miligrama fluorku, który odkłada się w naszych kościach i zębach i przyczynia do prawidłowego funkcjonowania procesów metabolicznych. Wymagana dzienna dawka fluoru wynosi od około 0,5-0,75 mg dla dziecka do 5 lat i do 1 mg dla osoby dorosłej.

Jaka jest rola fluoru w pastach do zębów?

Jako dentysta polecam stosowanie past z fluorem, ponieważ fluorki mają silne działanie przeciwpróchnicze (przeciw powstawaniu ubytków)), co ma ogromne znaczenie w profilaktyce próchnicy. Przy regularnym stosowaniu, pasty zawierające fluor zmniejszają ryzyko powstawania próchnicy o 30%. W kontakcie ze szkliwem zębów, fluor tworzy tzw. hydroksy- i fluoroapatyty, które osadzają się w szkliwie zębów. Długotrwale wpływa to na wzmocnienie szkliwa. Kolejną zaletą fluoru jest zdolność do remineralizacji szkliwa. Generalnie oznacza to, że fluor pomaga w ponownym osadzeniu się minerałów w zdemineralizowanym (osłabionym) szkliwie zębów. Jeśli chodzi o zdrowie jamy ustnej, fluor jest niezastąpiony. Niektórzy twierdzą, że fluor w pastach do zębów może być toksyczny. To nieprawda. Oznaki ostrej toksyczności, spowodowanej przez fluor, można zaobserwować tylko przy jednorazowym podaniu dawki większej niż 5-10g fluoru, co odpowiada spożyciu 30 past do zębów o stężeniu fluoru 1500 ppm.

Czy fluor można zastąpić innym pierwiastkiem?

Jak wspomniałem wcześniej, fluorki odgrywają niezastąpioną rolę w pastach do zębów. Uważam, że na tę chwilę nie została dla nich stworzona ani znaleziona odpowiednia alternatywa. Oczywiście, są dostępne pasty do zębów niezawierające fluoru, jednak są one odpowiednie przede wszystkim dla osób z alergią na fluor.

Czy fluor jest bezpieczny dla kobiet w ciąży i karmiących piersią oraz dla dzieci?

Dzieciom w wieku poniżej 3 lat zaleca się mycie zębów bez używania pasty, ponieważ istnieje duże prawdopodobieństwo, że ją połkną. Nawet u starszych dzieci istnieje większe ryzyko połknięcia pasty, dlatego stężenie fluoru w pastach jest ograniczone. Dzieci w wieku przedszkolnym powinny stosować pastę do zębów o stężeniu fluoru między 500 a 700 ppm. Jeśli założymy, że kobiety w ciąży i karmiące piersią myją zęby tak, jak zwykle, nie połykając nadmiernej ilości pasty, mogą stosować pastę do zębów o normalnym stężeniu fluoru. Ja jednak rekomenduję stosowanie specjalistycznej pasty do zębów :dla kobiet w ciąży i karmiących piersią, która zawiera specjalną kombinację składników aktywnych, które chronią szkliwo zębów i pomagają zapobiegać próchnicy, jednocześnie regenerując dziąsła przyszłych i młodych matek.

Przy pierwszym kontakcie z dzieckiem bardzo istotny jest stan zdrowia zębów rodziców – szczególnie matek. Poprzez ślinę przekazujemy naszemu dziecku nasz mikrobiom (skład bakteryjny jamy ustnej). W przypadku przeniesienia agresywnych elementów próchnicotwórczych na dziecko, zwiększamy u niego aktywność bakterii próchnicotwórczych. Oznacza to, że dziecko jest bardziej narażone na to, że będzie miało słabe zęby. Jeśli rodzice chcą, aby ich dzieci miały zdrowe zęby, muszą najpierw zadbać o siebie. Można to osiągnąć dzięki odpowiedniej diecie oraz myciu zębów szczoteczką i pastą z fluorem.

Jedna odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *