Dbanie o zdrowie jamy ustnej w czasie ciąży

O tym dlaczego dbanie o zdrowie jamy ustnej w czasie ciąży jest takie ważne opowie dentystka Marta Bik-Tavares.

Ciąża to szczególny czas w życiu kobiety. Zmiany w organizmie następują szybko i intensywnie i chociaż mamy świadomość, że właśnie w tym okresie musimy o siebie szczególnie zadbać, to jednocześnie pojawiające się dolegliwości skutecznie zaburzają naszą codzienną rutynę.

Czy to prawda, że zęby psują się od ciąży?

I tak i nie. Ciążowe zachcianki na słodkie i kwaśne, oraz częstsze wymioty faktycznie zmieniają środowisko jamy ustnej, czyniąc nasze zęby bardziej podatnymi na próchnicę. Jeśli już wcześniej w naszej buzi były zęby z próchnica we wczesnym stadium, to z dużym prawdopodobieństwem szybko dojdzie do jej rozwinięcia w tym okresie. To właśnie stąd bierze się popularny mit „o sypiących się zębach w ciąży”. Jeśli planujesz w najbliższym czasie dziecko, to warto jeszcze przed zajściem w ciąże skontrolować stan uzębienia i ewentualnie wyleczyć wszystkie ubytki. Dlaczego? Bo istniejące stany zapalne w jamie ustnej mogą doprowadzić do przedwczesnego porodu, niskiej masy urodzeniowej itp.

Jak dbać o zęby w tym okresie?

Tak jak zawsze, czyli pamiętać o codziennym nitkowaniu i myciu ich rano i wieczorem z odpowiednio dobraną pastą do zębów. Oczywiście pasta powinna zawierać fluor, ale również warto wybrać produkt zawierający jak najwięcej naturalnych składników, szczególnie takich, które wywierają korzystny wpływ na błony śluzowe (np. pantenol). Dodatkowo warto szukać w paście do zębów hydroksyapatytu. To substancja, która naturalnie występuje w naszym organizmie i jest całkowicie dla nas bezpieczna, nie ma żadnego działania toksycznego i nie można jej przedawkować. Równocześnie ma niesamowite działanie- wbudowuje się w szczeliny i mikropęknięcia w szkliwie, a także w miejsca gdzie doszło do próchnicowej demineralizacji. Przy regularnym stosowaniu pasty do zębów z hydroksypatytem zęby są mocniejsze, z wyraźnie zmniejszoną nadwrażliwością. 

Jeśli jesteś w pierwszym trymestrze ciąży i męczą Cię tak bardzo uporczywe wymioty, że nie ma mowy o dokładnym myciu zębów zadbaj chociaż o ubogowęglowodanową dietę, żuj, kiedy to możliwe gumę bez cukru i regularnie płucz jamę ustną zaraz po wymiotach dużą ilością czystej wody tak, aby zneutralizować kwaśne środowisko, a w ciągu dnia używaj dodatkowo płukanki zawierającymi fluor. Pamiętaj także o regularnych wizytach u stomatologa.

Czy w czasie ciąży można leczyć zęby?

Oczywiście! Wizyta w ciąży u dentysty powinna być obowiązkowa dla każdej przyszłej mamy. Brak dolegliwości, nie oznacza, że nie mamy żadnego stanu zapalnego, który może zagrażać naszemu dziecku.

Najlepszym i najbezpieczniejszym okresem na leczenie zębów w ciąży jest II trymestr i w zasadzie każda procedura, także ekstrakcje czy leczenie kanałowe można w tym okresie wykonać, jeśli lekarz dojdzie do wniosku, że korzyści z tego leczenia są większe dla matki i dziecka niż pozostawienie nieruszonego zęba do rozwiązania.

W ciąży (na każdym jej etapie) można podawać znieczulenie.

Kobiety w ciąży mogą mieć wykonywany również skaling, a gdy zajdzie taka potrzeba, także zdjęcie rentgenowskie.

Czym jest ciążowe zapalenie dziąseł?

Krwawiące w ciąży dziąsła to dość powszechna przypadłość związana ze zmianami hormonalnymi. W tym okresie może dojść nawet do niewielkiego rozrostu dziąseł, ich rozpulchnienia, a w wyjątkowych przypadkach do powstania tzw. guza ciążowego. Zwykle dolegliwości te mijają wraz z pojawieniem się dziecka na świecie, ale warto używać produktów dedykowanych krwawiącym dziąsłom w tym okresie. Warto szukać takich składników w pastach jak: ekstrakt z winogron (resweratrol) – mający działanie przeciwdrobnoustrojowe i przeciwutleniające, ekstrakty ziołowe – szałwia, rzepik, rumianek, mięta i cytryna, oraz witamina B5 – nawilżającą śluzówkę jamy ustnej.

Do codziennej pielęgnacji polecamy naszą specjalistyczna pasta do zębów :dla kobiet w ciąży i karmiących piersią, która zapewnia kompleksową pielęgnację jamy ustnej oraz daje naturalny efekt wybielania. Pasta do zębów zawiera w 100% naturalne oleje w pierwszego tłoczenia – kokosowy i z kamelii japońskiej, pantenol i różową glinkę, które pomagają regenerować dziąsła i chronią przed powstawaniem ubytków. D-pantenol działa łagodząco na podrażnienia i przyspiesza regenerację błony śluzowej jamy ustnej. Wspomaga leczenie aft i pleśniawek.

W przypadku problemów z dziąsłami, pielęgnację można uzupełnić używaniem raz dziennie specjalistycznej pasty do zębów :zdrowe dziąsła. Pasta do zębów zawiera ekstrakt z winogron – resweratrol oraz skuteczne ekstrakty ziołowe, które pomagają łagodzić objawy paradontozy, wrażliwych i krwawiących dziąseł. Działa również zapobiegawczo w utrzymaniu zdrowych dziąseł. Obie pasty zawierają w składzie fluor oraz hydroksyapatyt. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *