Jaka szczoteczka do zębów?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jaka szczoteczka do zębów jest lepsza i czy myć zęby szczoteczką elektryczną czy klasyczną. Zasadniczo czyszczenie elektryczne nie ma przewagi nad pielęgnacją ręczną. Główne zadanie szczotkowania zębów polega na optymalnym usunięciu niebezpiecznego osadu nazębnego. „Praca ręczna” przynosi nawet lepsze efekty niż użycie urządzenia elektrycznego. Ważna podczas tego jest jednak wytrwałość i zręczność. Jeśli należymy do osób leniwych, lepsze rezultaty przyniesie nam szczoteczka elektryczna. Będzie ona także stanowiła znaczne ułatwienie dla dzieci, zwłaszcza gdy są one osłabione albo noszą aparat korekcyjny. Nic nie zastąpi jednak prawidłowego i dokładnego czyszczenia. Wirujące lub drgające głowice szczoteczek elektrycznych zaniedbują na przykład wzgórki na powierzchniach żujących. W obu przypadkach zęby należy szorować powoli i na całej ich powierzchni ruchem z góry na dół i z dołu do góry.

Szczoteczka do zębów elektryczna – Szczotkuj zęby prawidłowo!

Aby uzyskać jak najwięcej korzyści ze szczoteczki, należy czyścić żeby systematycznie, ząb po zębie, przynajmniej dwa razy dziennie po dwie minuty. Poniżej przedstawiamy kilka ważnych wskazówek, które warto zapamiętać:

  • Nakładanie pasty – po nałożeniu pasty włącz szczoteczkę dopiero, wtedy gdy będziesz trzymać ją w ustach, aby uniknąć rozpryśnięcia pasty.
  • Wewnętrzne powierzchnie – przesuwaj szczoteczkę powoli od zęba wzdłuż wewnętrznych powierzchni. Skoncentruj się na wewnętrznych powierzchniach dolnych siekaczy, gdyż tam najczęściej osadza się kamień nazębny.
  • Powierzchnie żujące – czyść powierzchnie żujące powoli, poświęcając każdemu z zębów po kilka sekund. Umieść delikatnie włókna szczoteczki na zębie pozwalając jej wykonać swoją pracę.

Szczoteczka do zębów a nadwrażliwość

Nadwrażliwość zębów może być spowodowana abrazją (nadmiernym ścieraniem) zębów i recesją (cofaniem się) dziąseł. Stosowanie twardej szczoteczki może pogłębić te problemy, więc wielu stomatologów zaleca stosowanie miękkiej szczoteczki do zębów, które ograniczają abrazję jednocześnie usuwając skutecznie płytkę nazębną.

Zobacz: WYBÓR SZCZOTECZKI DO ZĘBÓW

>